PAIRINGS   STANDINGS   TEAM STANDINGS   WINNERS   Rating Reports:
Prize Winners   12th Grade Championship   11th Grade Championship   10th Grade Championship   9th Grade Championship   8th Grade Championship   7th Grade Championship   6th Grade Championship   5th Grade Championship   4th Grade Championship   3rd Grade Championship   2nd Grade Championship   1st Grade Championship   Kindergarten Championship   Blitz K-12   Blitz K-6   Bughouse   Friends & Family - Rated   Friends & Family - Unrated   Friends & Family - Combined  
           2017 National K-12 Championship                              
           8-10 December 2017                                           
           Lake Buena Vista, FL                                         
    
           Grade 6                                                      
    
           Combined Results                                             
    
           Individual Awards                                            
    
    Place  Name/Team                                                    Rate  Score MMed Med  Solk SBx2 Cum 
    
         1 LU, Maximillian (1,Western Middle School, Greenwich)          2273   6.5 30.5 24.5 34.5   64 26 
         2 BURTON, Henry (14,Hunter College Campus School, Ne)           1765     6   33 26.5   36   59 26 
         3 SHUMAN, Nathaniel Lande (2,Dalton, New York,NY)               2140     6   32 25.5 35.5   58 27 
         4 SINGH, Hersh (6,University School of Milwaukee, )             2012     6 30.5 24.5   35   58 26 
         5 OBEROI, Shelev (4,Fusion Academy, Sugarland,TX)               2111     6 29.5 23.5 33.5   55 25 
         6 THOMFORDE-TOATES, Noah  (5,Welsh Valley Middle School, narb)  2033     6   29   23 32.5   53 24 
         7 HUSTON, Gus (3,Dalton, New York,NY)                           2112   5.5   29   24   33   51 23 
         8 STONE III, Vincent Wil (13,Indialantic Elementary, Indialan)  1812   5.5 27.5 21.5 30.5 44.5 23 
         9 BAALLA, Nura (23,Success Academy Hudson Yards, Ne)            1653   5.5   26   20   29   42 21.5 
        10 PETERSON, Ryan Harada (9,Speyer Legacy School, The, New Y)    1890   5.5 25.5   21   29 44.5 20.5 
        11 COLOMBO, Dominic Micha (15,Greenbrier Middle School, Evans,)  1760   5.5   25   20 26.5 40.5 20.5 
        12 RAMBHA, Hemachandra (10,Sunset Middle School, Brentwood,)     1890     5   32 25.5   35   46 24 
        13 JUSTICE, Drew (8,Whitefield Academy, Mableton,GA)             1948     5   30   24   33   44 24 
        14 MAHESHWARI, Jayant (12,Williams Ib Middle School, Tampa)      1820     5   30   24 32.5   41 24 
        15 KARTHIK, Advaith (22,J N Fries Middle School, Concord)        1665     5   30 23.5   34   44 22 
        16 SINGER, Dylan (19,MS 54, New York,NY)                         1709     5 28.5 22.5 31.5 41.5 23.5 
        17 AHMED, Kabir (20,Stem Academy, Lewisville,TX)                 1682     5 28.5 22.5 31.5   39 23 
        18 GOSPODINOV, Antony (11,Thurgood Marshall Fundamental, S)      1861     5 27.5 21.5 30.5   39 22 
        19 ULMER, Robert Andrew (31,Brunswick, Greenwich,CT)             1540     5 27.5 21.5 30.5   38 20 
        20 HELLER, Jack (29,Skinner North Classical School, )            1546     5   27 21.5   30 41.5 21.5 
        20 SCHLESINGER, Oscar (33,I.S. 318, Brooklyn,NY)                 1525     5   27   21   30   38 20 
        20 LI, David Xinjian (18,Hunetrwoods, Reston,VA)                 1720     5   27   21 29.5 37.5 22.5 
        20 JIANG, Andrew (21,J.M. Robinson, Charlotte,NC)                1665     5   26   21   29   39 22 
        20 PANDA, Ojas (27,Metrolina Regional Scholars, Cha)             1604     5   26   21   29   39 21.5 
        20 MOORE, Eli Davis (26,Midlands Stem Institute, Winnsbo)        1608     5   26 20.5   29   38 20 
        20 MIYASAKA, Julia Ka (16,Dalton, New York,NY)                   1753     5   25   19 27.5   36 19 
        20 BREHEIM, Harry Macales (59,Highview Middle School, New Brig)  1311     5 24.5 18.5 26.5   32 18 
        20 SAFRANEK, Veda Rose (17,Dalton, New York,NY)                  1730     5   24   19   27 36.5 20 
        20 LIU, Junliang (53,British International School, Ch)           1369     5   24   19   26   32 18 
    
    For Unrated 
         1 HARRIS, Caileb (157,Academy Prep Center of Tampa, Ta)        nnnn      3 16.5   15 20.5   15 11 
         2 GADA, Anya Janak (155,Jackson Middle School, Orlando,F)      nnnn      3   15 13.5   19   13 9 
         3 CROWE, Stephen (153,Milam K-8 Center, Hialeah,FL)            nnnn      3   13   13   17 10.5 9 
    
    For Ratings 1000 to 1199 
         1 PRESSMAN, Daniel Preston (83,Lycee Rochambeau, Bethesda,MD)   1106   4.5 24.5 18.5   26 27.5 17 
         2 MOGIL, Kevin (74,Rodeph Sholom School, New York,N)            1178   4.5   24 18.5   26 28.5 19.5 
         3 CHAMARTY, Raghav (79,Davis Drive Middle, Cary,NC)             1144     4 24.5 19.5   26   25 17.5 
    
    For Ratings 800 to 999 
         1 LIM, Herbert (98,Montford Middle School, Tallahas)             899     4   21   16 21.5   17 13 
         2 BELLUSH, Ian (101,Sparta Middle School, Sparta,NJ)             859   3.5 16.5 16.5   22 16.5 12 
         3 PROMISEL, Joshua (97,Solomon Schechter Westchester, H)         966     3 19.5 17.5 24.5   14 12 
    
    For Ratings 600 to 799 
         1 LITMAN, Ethan (107,Plymouth Middle School, Plymouth)           795     4   21   16 23.5   23 13 
         2 JIANG, Caroline (117,Miami Country Day School, Miami,)         672   3.5 17.5 17.5   23   16 12 
         3 SELVARAJ, Surekha (118,Sparta Middle School, Sparta,NJ)        666   3.5 16.5 16.5 23.5   20 11 
    
    For Ratings Under 600 
         1 WANG, Julian-Alexandre (134,Home School - Wang, Orlando,FL)    558   3.5 15.5 15.5   21   18 10.5 
         2 MENDOZA, Edwin (131,Academy Prep Center of Tampa, Ta)          573   3.5   15   15   19 13.5 11 
         3 JETHWANI, Bhagyesh (142,Innovation Middle School, Orland)      413     3 16.5 15.5 20.5   11 9 
    
           Team Awards                                                  
    
Plc Code   Name (Players:Top 3 used)                                    Score Med   Solk SBx2 Cum  
    
  1 NYDALT Dalton, New York,NY (5)                                       16.5  68.5   96  145   69 
             SHUMAN, Nathaniel Lande (6.0,2140)                         
             HUSTON, Gus (5.5,2112)                                     
             MIYASAKA, Julia Ka (5.0,1753)                              
             SAFRANEK, Veda Rose (5.0,1730)                             
  2 NYHUNT Hunter College Campus School, N (3)                           14.5  65.5   87  108 59.5 
             BURTON, Henry (6.0,1765)                                   
             KAY, Noah Robert (4.5,1449)                                
             WALKER WATSON, Lee (4.0,1360)                              
  3 NYS016 Speyer Legacy School, The, New  (3)                             14  63.5   87  102 57.5 
             PETERSON, Ryan Harada (5.5,1890)                           
             VIDRA, Alexander (4.5,1409)                                
             PHILLIPS, Amanda Noelle (4.0,1395)                         
  4 NCJMRO J.M. Robinson, Charlotte,NC (3)                                 12  57.5   79   76   50 
             JIANG, Andrew (5.0,1665)                                   
             JOHNSON, Donald (4.0,1541)                                 
             KEELING, David Reed (3.0,678)                              
  5 NYSAMW Success Academy Midtown West, N (4)                             12    51   72   69 48.5 
             MALDONADO, Jason (4.0,1447)                                
             LEE, Ethan (4.0,1486)                                      
             KUO, Aidan James (4.0,1528)                                
  6 NJSPAR Sparta Middle School, Sparta,NJ (6)                           11.5    51 70.5   62   43 
             BRAWER, Griffin (4.0,1215)                                 
             IYER, Ayush (4.0,1163)                                     
             SELVARAJ, Surekha (3.5,666)                                
             BELLUSH, Ian (3.5,859)                                     
  7 FLPBGF Franklin Academy, Palm Beach Ga (7)                             11  55.5 76.5 60.5 44.5 
             GALLEGOS, Jackson (4.0,1136)                               
             VON LINDENBERG, Tyler Suz (4.0,1197)                       
             HILLBERG, Nicholas (3.0,1087)                              
             CURY, Benjamin Stephen (3.0,1100)                          
             DI MILLE, Nicholas Franjo (3.0,1072)                       
  8 MSFCUE FRANKLIN COUNTY UPPER ELEM, BUD (4)                           10.5    51   72 52.5 42.5 
             SCHEXNAYDRE, Benson (4.5,1505)                             
             EMFINGER, Mason (3.0,1060)                                 
             COTHREN, Savannah (3.0,839)                                
  9 FLT026 Academy Prep Center of Tampa, T (4)                            9.5  45.5   61 41.5   32 
             MENDOZA, Edwin (3.5,573)                                   
             CALLOWAY, Tracy (3.0,646)                                  
             HARRIS, Caileb (3.0,nnnn)                                  
 10 FLT012 Williams Ib Middle School, Tamp (2)                              9    44 60.5   69   41 
             MAHESHWARI, Jayant (5.0,1820)                              
             BANDHARAM, Anish Saitej (4.0,1320)                         
    
data/w6.txt 17/12/10 16:20:39 CST