PAIRINGS   STANDINGS   TEAM STANDINGS   WINNERS   Rating Reports:
Prize Winners   12th Grade Championship   11th Grade Championship   10th Grade Championship   9th Grade Championship   8th Grade Championship   7th Grade Championship   6th Grade Championship   5th Grade Championship   4th Grade Championship   3rd Grade Championship   2nd Grade Championship   1st Grade Championship   Kindergarten Championship   Blitz K-12   Blitz K-6   Bughouse   Friends & Family - Rated   Friends & Family - Unrated   Friends & Family - Combined  
2017 National K-12 Championship 
8-10 December 2017 
Lake Buena Vista, FL 
    
K-12 Blitz 
    
Individual Awards 
    
    
    Place  Name/Team                                                    Rate  Score MMed  Solk  Cum  CumOp Med 
    
         1 STEVENS, Matthew James (3,Whitney Young High School, Chica)   2235  11.5    41    45 41.5 181.5 31.5 
         2 HUANG, Andy (2,Joyce Kilmer, Fairfax,VA)                      2269  10.5  42.5  49.5 37.5 184.5 33 
         3 PINISETTI, Prateek (4,Basis Chandler, Chandler,AZ)            2222    10  44.5  45.5   37 173.5 34.5 
         4 BURRUS, Tony (19,FLNWIL)                                      1977    10  37.5  42.5   34   163 27.5 
         5 CHASIN, Nico Werner (8,PS 41, New York,NY)                    2151   9.5    43    48 37.5 178.5 32.5 
         6 BRESKIN, Nicklas (14,Pelham Memorial High School, Pel)        2016   9.5  42.5  47.5 37.5   180 31 
         7 GRABINSKY, Joshua (9,Home School, Coquille,OR)                2124   9.5  37.5  42.5   35   169 28 
         8 HUNG, Daniel (10,T.H. Rogers, Houston,TX)                     2123     9    42    42   33 157.5 30.5 
         9 WISEMAN, Camden Alton (23,Thomas Jefferson HS, Alexandria,)   1944     9    41    46 34.5 176.5 31.5 
        10 CHENG, Daniel (16,CASSUN)                                     1995     9    41    46   33   166 30.5 
    
    
    For Unrated 
         1 GURGENIDZE, Luca B (95,FLN003)                               nnnn      5  25.5  28.5   13    86 18.5 
         2 KENNY, Tristan (96,Whitney Young High School, Chica)         nnnn      4    27  30.5   16 112.5 20.5 
         3 THAYER, Zachary Jacob (97,Edgemont High School, Scarsdale,)  nnnn      0     0     0    0     0 0 
    
    For Ratings 1400 to 1599 
         1 SHINDE, Parth Dhairyas (50,Lakeside Middle School, Cumming,)  1534     7    34    37   22 135.5 23.5 
         2 TURNER, Travis, Jr (55,University Prep Sci/Math Middl, )      1474     6  32.5  35.5   18   126 23.5 
         3 LEE, Isaac Christopher (53,Lawrence High School, Lawrence,K)  1480     6  29.5    33   17   116 21.5 
    
    For Ratings 1200 to 1399 
         1 MEHROTRA, Ekansh (62,Glen Grove School, Glenview,IL)          1358     6    32    36   20 134.5 22.5 
         2 BAYI, Abdurrahman Omar (60,University Prep Sci/Math Middl, )  1389     6    29    32   18   116 21 
         3 RAJAMANIKANDAN, Sastha (61,Falcon Cove MS, Weston,FL)         1362     6  27.5    31 17.5   105 19 
    
    For Ratings 1000 to 1199 
         1 TIANSAY, Andrew (71,One School of the Arts, Longwood)         1163     7  35.5    40   23 137.5 26.5 
         2 RIZZO, Steven (77,Downingtown West High, Downingto)           1109     5    27    30   12  86.5 19 
         3 FAXON, Luke W (73,Glen Grove School, Glenview,IL)             1145   4.5  26.5    31 12.5  98.5 19.5 
    
    For Ratings 800 to 999 
         1 DUTRA, Lucas (84,FLWWPE)                                       923     5    27    27   16   104 19 
         2 RECTOR, Cameron (86,University Prep Sci/Math Middl, )          871   4.5    25    26 10.5    88 19 
         3 CANTY, Mackenzie (83,University Prep Sci/Math Middl, )         925   3.5  26.5    30  9.5    93 19 
    
    For Ratings Under 800 
         1 FULTZ, Tamya (88,Earle STEM Elementary School, Ch)             794     4  23.5  25.5    9  78.5 16.5 
         2 QUICK, Gavin Mitchell (90,Franklin Academy, Palm Beach Gar)    752   3.5  30.5  33.5   12    97 22.5 
         3 BENJAMIN, Judah (93,Valley View Middle School, Edina)          464     3  16.5  22.5    5  69.5 16.5 
    
    Team Awards 
    
    
Plc Code   Name (Players:Top 3 used)                                    Score Solk  Cum   CumOp Med  
    
  1 ILC004 Whitney Young High School, Chic (11)                          27.5   132 100.5   488   87 
             STEVENS, Matthew James (11.5,2235)                         
             KALGHATGI, Nikhil (8.0,2121)                               
             GULECYUZ, Deniz Alp (8.0,1855)                             
             KALGHATGI, Akhil (8.0,2191)                                
  2 NJP008 Princeton Charter School, Princ (3)                           20.5   109  75.5 401.5   73 
             OSKIPER, Constantine (7.0,1947)                            
             OSKIPER, Nicholas (7.0,1718)                               
             OSKIPER, Andreas (6.5,1770)                                
  3 MIUPSM University Prep Sci/Math Middl, (10)                            19 108.5    64 386.5 72.5 
             WOODS, Charisse (7.0,1749)                                 
             TURNER, Travis, Jr (6.0,1474)                              
             BAYI, Abdurrahman Omari (6.0,1389)                         
  4 VAJOYC Joyce Kilmer, Fairfax,VA (2)                                  18.5  84.5  64.5 317.5   56 
             HUANG, Andy (10.5,2269)                                    
             HELLER, Garrett (8.0,1971)                                 
  5 ILG014 Glen Grove School, Glenview,IL (2)                            10.5    67  32.5   233   42 
             MEHROTRA, Ekansh (6.0,1358)                                
             FAXON, Luke W (4.5,1145)                                   
    
    
data/wk12blitz.txt 17/12/07 20:46:29 CST