PAIRINGS   STANDINGS   TEAM STANDINGS   WINNERS   Rating Reports:
Prize Winners   12th Grade Championship   11th Grade Championship   10th Grade Championship   9th Grade Championship   8th Grade Championship   7th Grade Championship   6th Grade Championship   5th Grade Championship   4th Grade Championship   3rd Grade Championship   2nd Grade Championship   1st Grade Championship   Kindergarten Championship   Blitz K-12   Blitz K-6   Bughouse   Friends & Family - Rated   Friends & Family - Unrated   Friends & Family - Combined  
    2017 National K-12 Championship 
    8-10 December 2017 
    Lake Buena Vista, FL 
    
    K-6 Blitz 
    
    Individual Awards 
    
    Place  Name/Team                                                  Rate  Score MMed  Solk  Cum  CumOp Med 
    
         1 LU, Maximillian (1,Western Middle School, Greenwich)        2273  11.5  43.0  48.0 41.5 177.0 33.0 
         2 PUTNAM, Liam Henry (9,Harbor Country Day School, St Ja)     1905  10.0  44.5  51.0 38.0 186.0 34.5 
         3 HUSTON, Gus (3,Dalton, New York,NY)                         2112  10.0  41.0  47.5 37.0 177.5 31.0 
         4 JUSTICE, Drew (7,Whitefield Academy, Mableton,GA)           1948  10.0  38.5  43.5 36.0 167.5 27.0 
         5 BURTON, Henry (14,Hunter College Campus School, Ne)         1765  10.0  38.0  44.0 37.0 174.5 28.0 
         6 RUTTEN, Alexander (8,Fulton Science Academy, Alpharet)      1922  10.0  38.0  44.0 37.0 170.0 29.0 
         7 CHEN, Jonathan (6,Quail Summit Elementary School, )         1949   9.5  40.5  46.0 36.5 174.5 29.0 
         8 ZHENG, Michael Zihan (5,East Middle School, Plymouth,MI)    2010   9.0  43.5  49.0 37.0 186.5 32.0 
         9 OH, James Youngji (12,Speyer Legacy School, The, New Y)     1883   9.0  41.0  47.0 34.0 174.0 31.0 
        10 SHUMAN, Nathaniel Lande (2,Dalton, New York,NY)             2140   9.0  40.0  45.5 35.0 169.5 30.0 
        11 COLOMBO, Dominic Michael (15,GAEGRE)                        1760   9.0  36.0  40.5 32.0 158.0 27.5 
        12 SINGH, Hersh (4,University School of Milwaukee, )           2012   9.0  35.5  40.5 28.0 147.5 27.5 
        13 MUNDAYAT, Abinav Rajiv (16,Scicore Academy, Hightstown,NJ)  1755   9.0  34.5  39.5 30.5 149.0 26.5 
        14 JIANG, Andrew (25,J.M. Robinson, Charlotte,NC)              1665   9.0  31.0  31.0 29.0 126.0 23.0 
        15 CHONG, Joshua Ethan (17,Hunter College Campus School, Ne)   1751   8.5  38.5  44.5 31.0 159.0 29.5 
    
    For Ratings 1000 to 1199 
         1 ZHONG, Andrew (80,CTRRIV)                                   1151     7    33    35   24 135.5 24.5 
         2 CHAKRABARTI, Brejesh (74,FLP027)                            1194   6.5    40  44.5 25.5   163 30 
         3 PARASHAR, Kovid (94,Fulton Science Academy, Alpharet)       1061   6.5  34.5  34.5   24 123.5 26.5 
    
    For Ratings 800 to 999 
         1 WEBB, Nikolai (99,SCGGCS)                                    999   7.5    29    32   22 117.5 20 
         2 BELLUSH, Ian (110,Sparta Middle School, Sparta,NJ)           859   6.5  32.5    37 20.5 129.5 24.5 
         3 PEARL, Robbie (100,The Pegasus School, Huntington B)         992     5    32    33   17   122 25 
    
    For Ratings 600 to 799 
         1 WYLIE, Leonard (117,WAOHSW)                                  768     6    27    30   15    96 20 
         2 LEVITSKI, Katherina (120,Brooklyn School of Inquiry, Broo)   604     5    32    36   18   129 24 
         3 LEVITSKI, Andrew (114,Brooklyn School of Inquiry, Broo)      784     5    27    31   13    94 20 
    
    For Ratings Under 600 
         1 JHA, Anya (123,Princeton Day School, Princeton,)             598     5    22    23    9    66 16 
         2 MERRIMAN, Matthew (129,Academy Of The Holy Names, Tampa)     445   4.5    24    27   12    87 17.5 
         3 RAJAMANIKANDAN, Dhava (126)                                  540     4    27    28   11    90 20 
    
    For Unrated 
         1 SUN, Max (140,Morningside Elementary School, A)            nnnn      4  27.5  27.5   16  94.5 19.5 
         2 YANKA, Emilis (142,MANNAN)                                 nnnn      0     0     5    0    18 0 
         3 UEZU, Austin (141,Punahou School, Honolulu,HI)             nnnn      0     0     0    0     0 0 
    
    Team Awards 
    
    
Plc Code   Name (Players:Top 3 used)                                  Score Solk  Cum   CumOp Med  
    
  1 NYDALT Dalton, New York,NY (13)                                    27.0 131.0 100.0 486.5 84.5 
             HUSTON, Gus (10.0,2112)                                  
             SHUMAN, Nathaniel Lande (9.0,2140)                       
             YANG, Jack Nathaniel (8.0,1704)                          
  2 NYHUNT Hunter College Campus School, N (4)                         25.5 131.0  96.0 489.0 85.0 
             BURTON, Henry (10.0,1765)                                
             CHONG, Joshua Ethan (8.5,1751)                           
             KALOUDIS, Sean (7.0,1609)                                
  3 NYS016 Speyer Legacy School, The, New  (5)                         25.0 126.0  95.5 477.5 83.0 
             OH, James Youngji (9.0,1883)                             
             PETERSON, Ryan Harada (8.0,1890)                         
             BERMAN, Alexander Morris (8.0,1579)                      
  4 GAA015 Fulton Science Academy, Alphare (4)                         24.5 116.5  88.0 429.5 79.5 
             RUTTEN, Alexander (10.0,1922)                            
             WATSON, Archer Q (8.0,1443)                              
             PARASHAR, Kovid (6.5,1061)                               
  5 NYAVEN Avenues: The World School, New  (6)                         20.0  99.5  67.0 363.5 69.5 
             TEITELMAN, Aiden (7.0,1271)                              
             WOOD, Spencer Eyre (7.0,1261)                            
             SONDHI, Raunak (6.0,1122)                                
             SUN, Zenchang (6.0,1278)                                 
    
data/wk6blitz.txt 17/12/07 21:01:00 CST