PAIRINGS   STANDINGS   TEAM STANDINGS   WINNERS   Rating Reports:
Prize Winners   Kindergarten   1st Grade   2nd Grade   3rd Grade   4th Grade   5th Grade   6th Grade   7th Grade   8th Grade   9th Grade   10th Grade   11th Grade   12th Grade   Parents & Friends - Rated   Parents & Friends - Nonrated   Parents & Friends - Combined   Blitz K-6   Blitz K-12   Bughouse  
      2008 National K12 Championship                               
      12-14 December 2008                                          
      Orlando, FL                                                  
      
      Grade 1                                                      
      
      Individual Awards                                            
      
Place Name/Team                                                    Rate   Score MMed Med  Solk SBx2 
      
    1 LU, Benjamin (2,Kutz Elementary, , PA)                         1211     7   30   24   33 66 
    2 KUMAR, Aravind (1,Orchard Hill Elementary, Montgom)            1595     6   31   24   35 56 
    3 BAVALSKY, Alexander (3,NYPS21)                                 1107     6   29   23 32.5 53 
    4 NYDICK, Brandon (8,Collegiate School, New York,NY)              892     6   29   23 31.5 51 
    5 LIPMAN, Dawson James (7,Goshen Elementary At Hillcrest, )       903     6 28.5 21.5 30.5 47 
    6 BEEM, Maxwell (18,Browning, New York,NY)                        686   5.5 28.5 21.5 31.5 45.5 
    7 ROTHMAN, Noam (26,Arthur I Meyer Jewish Academy, W)             634   5.5 25.5 20.5 26.5 38.5 
    8 TRULUCK, Maxwell Fitzgerald (96,Homeschool, , WA)            nnnn       5   28   22   31 42 
    9 WRIGHT, Garrett (4,Homeschool Wright, Georgetown,KY)           1025     5   28   22   29 35 
   10 KU, Lucas Yingshyan (10,Rippowam-Cisqua, Bedford,NY)            761     5 27.5 21.5   29 36 
   10 PILOTO, Julianna (13,Everglades K-8 Center, Miami,FL)           738     5   27   21   30 36 
   10 KALIYUR, Shreyes (23,Spicewood Elementary, Austin,TX)           646     5 26.5 20.5 28.5 34 
   10 TAGHIZADEH, Rayan (15,GABELM)                                   704     5   26   19   29 34 
   10 MITRA, Aishwarya (27,Joel L. Deretchin Elementary, Wo)          630     5 25.5 19.5 28.5 35 
   10 AHRAM, Maury (34,New Explorations into Sci, Tech,)              529     5   25   20   28 37 
   10 TSAI, Teddy (22,Canterbury School, Fort Wayne,IN)               651     5   25   19   27 32 
   10 SERNEL, Kenner (32,Our Lady of Perpetual Help, Germ)            567     5 24.5 18.5 26.5 33 
   10 TITUS, Andrew Lewis (95,Plymouth Creek Elementary, Plymo)    nnnn       5   24   20   27 38 
   10 MIN, Daniel (86,Oak Hall, Gainesville,FL)                    nnnn       5   24   19   24 30 
   10 SMITH, Zac A (6,Edu-Prize, Gilbert,AZ)                          911     5 22.5 18.5   25 34 
      
For Unrated 
    1 LIU, Eric C (82,The Village School, Houston,TX)              nnnn     4.5   24 18.5   27 34.5 
    2 PINSKY, Ellis (89,PS 6, New York,NY)                         nnnn     4.5   23 17.5   26 30.5 
    3 EHRENKRANZ, Jacob (75,Dalton, New York,NY)                   nnnn     4.5   22 16.5   24 24.5 
      
For Ratings 800 to 999 
    1 RODRIGUEZ, Jeffrey  All (5,New Explorations into Sci, Tech,)    959     4 31.5 25.5 33.5 32 
      
For Ratings 600 to 799 
    1 MIYASAKA, Marcus Ming (25,PS 6, New York,NY)                    638     4 29.5 22.5 30.5 25 
    2 KRAMER, Jack (28,Columbia Grammar, New York,NY)                 604     4   28 22.5   30 29 
    3 PADWA, Samuel (12,SAR Academy, , NY)                            744     4 26.5 21.5   28 26 
      
For Ratings Under 600 
    1 KOGAN, Jeremy (33,Columbia Grammar, New York,NY)                538   4.5 22.5   18 24.5 30 
    2 MORVAY, Eszter (36,Hewitt, New York,NY)                         482     4 26.5 20.5 27.5 24 
    3 KREBS, Spencer (41,Oak Hall, Gainesville,FL)                    394     4 22.5 17.5 24.5 21 
      
      
      Team Awards                                                  
      
Plc   Name (Players:Top 3 used)                                    Code   Score Med  Solk SBx2 Cum 
      
    1 Oak Hall, Gainesville,FL (9)                                 FLG002    13 56.5 75.5   75 52 
        MIN, Daniel (5.0,nnnn)                                     
        HARRIS, Maya Joyce (4.0,694)                               
        KREBS, Spencer (4.0,394)                                   
        WAGNER, Robert Allen (4.0,335)                             
    2 New Explorations into Sci, Tech (7)                          NYNEST  12.5 63.5 89.5 93.5 54 
        AHRAM, Maury (5.0,529)                                     
        RODRIGUEZ, Jeffrey  Allen, (4.0,959)                       
        MORGAN, Elena (3.5,433)                                    
    3 Columbia Grammar, New York,NY (9)                            NYCGPS  12.5   57   78 84.5 49 
        KOGAN, Jeremy (4.5,538)                                    
        KRAMER, Jack (4.0,604)                                     
        WIENER, Samson (4.0,371)                                   
        TOLAND, Dylan (4.0,385)                                    
    4 PS 6, New York,NY (5)                                        NYPS06  11.5   57 80.5 70.5 50.5 
        PINSKY, Ellis (4.5,nnnn)                                   
        MIYASAKA, Marcus Ming (4.0,638)                            
        SHAPIRO, Ross Davis (3.0,nnnn)                             
        DELAET, Jack Richard, Mas (3.0,nnnn)                       
    5 Rippowam-Cisqua, Bedford,NY (5)                              NYRIPC  10.5 58.5 80.5 66.5 46 
        KU, Lucas Yingshyan (5.0,761)                              
        DAI, Kaiheng (3.5,nnnn)                                    
        GREVE, William Carl (2.0,nnnn)                             
        SULAM, Jack (2.0,422)                                      
      
data/w1.txt 08/12/14 01:00:00 CST