PAIRINGS   STANDINGS   TEAM STANDINGS   WINNERS   Rating Reports:
Prize Winners   K-9 Championship   K-9 Under 1250   K-9 Unrated   K-8 Championship   K-8 Under 1000   K-8 Under 750   Blitz K-9   Bughouse   Friends and Family - Rated   Friends and Family - Unrated   Friends and Family - Combined  
           2019 National Jr High Championship                           
           26-28 Apr 19                                                 
           Grapevine, TX                                                
    
           K-8 U-1000                                                   
    
           Combined Results                                             
    
           Individual Awards                                            
    
    Place  Name/Team                                                    Rate  Score MMed  Med   Solk SBx2 Cum 
    
         1 MCDOUGLE, Canaan Kirt (175,Lubbock Homeschool, Lubbock,TX)     785     7  30.5  24.5 32.5   65 28 
         2 PERKINS, Tristan (44,North Park Junior High, Lockport)         939     6  29.5  22.5 33.5   53 27 
         3 CUEVAS, Daniel Hyde (51,Rockway MS, Miami,FL)                  934     6    29    22 32.5   51 26 
         4 TRAN, Jamie (103,North American Martyrs, Lincoln,)             871     6  27.5    22   29   47 24 
         5 GRABOWSKI, James (113,Metcalf, Burnsville,MN)                  855     6    27    22   29   48 24 
         6 MOE, William Paul (117,Metcalf, Burnsville,MN)                 853     6    27    22 27.5   45 22 
         7 MCGINNIS, Kehlil Micha (77,University Prep Sci/Math Middl, )   898     6  25.5  20.5 27.5   45 23 
         8 HARRIS, Wallace Jacob (4,Cornerstone Nevada, Detroit,MI)       995     6    25  19.5   27 46.5 23.5 
         9 POL, Vihaan (25,Hebron Valley Elementary, Carrol)              964     6  24.5  19.5   27   45 24 
        10 WACHS-LAURET, Lyssandr (85,French International School, Hav)   890     6  23.5  18.5 25.5   42 21 
        11 SCANLON, Devin Michae (214,Franklin Academy, Palm Beach Gar)   667     6    22  17.5   22   36 20 
        12 LI, Joshua (169,Westwood Elementary, Stillwater,)              793   5.5  29.5  23.5 32.5 47.5 24 
        13 PERRY, Emily (2,Willow Springs Middle, Lucas,TX)               997   5.5  28.5  22.5 31.5 46.5 25.5 
        14 GONZALEZ-DIAZ, Manuel Alberto (60,Rockway MS, Miami,FL)        922   5.5  28.5  21.5 31.5 43.5 22 
        15 SUN, James (166,Casady School, Oklahoma City,OK)               795   5.5  23.5    18   26 39.5 20.5 
        16 LI, Harvey (71,I.S. 318, Brooklyn,NY)                          904   5.5    23  17.5   25 36.5 20.5 
        17 PATEL, Shrey Raj (189,South Texas Preparatory Academy,)        763     5  29.5  23.5 31.5   41 22 
        18 CHEN, Lafayette Patri (140,Cleveland Elementary, Oklahoma C)   834     5    29    24 32.5   45 21.5 
        19 ALEXANDER, Adam (33,I.S. 318, Brooklyn,NY)                     952     5    29    23   32   42 23 
        20 PRAKAPCHUK, Timofei (159,North American Martyrs, Lincoln,)     804     5    29    23 31.5   41 23 
        20 RUSSO, Ben (76,The Philadelphia School, Philade)               899     5    29    22 31.5   38 23 
        20 TORCHINSKY-FIELD, Izzy (39,Germantown Friends School, Phila)   943     5    29    22   31   36 23 
        20 HENDRICKSON, Benedict (108,Epiphany Catholic School, Normal)   859     5    28    23 29.5   39 22 
        20 CHUGH, Rohan (18,Metrolina Regional Scholars, Cha)             980     5    28    22   31   42 20 
        20 KUMARAVEL, Jaikirin (1,Rice Middle School, Plano,TX)           997     5  27.5  21.5   31   41 23 
        20 JOHNSON, Audra (43,Metcalf, Burnsville,MN)                     939     5  27.5  21.5 30.5   39 22.5 
        20 CHAN, Isaac (50,Alcuin School, Dallas,TX)                      934     5    27    21   27   39 21.5 
        20 IYER, Aneesh (31,Sparta Elementary, Sparta,NJ)                 953     5  26.5  20.5 29.5   35 20 
        20 DONG, Nick (49,Bennett, Mckinney,TX)                           935     5  26.5  20.5   29   37 21 
        20 ESPINOSA, Sarah (52,Our Lady of Sorrows School, Mcal)          934     5    26    21   29   39 20.5 
        20 KRICK, Owen (91,Metcalf, Burnsville,MN)                        881     5    26    20   27   30 25 
        20 SANTOS, Joseph (164,Metcalf, Burnsville,MN)                    796     5    25    19   26   30 15 
        20 VARNER, Alexander D (38,University Prep Sci/Math Middl, )      947     5  24.5  18.5   27   32 20 
        20 STINSON, Aidan (45,Beaches Chapel, Neptune Beach,FL)           939     5    24  19.5   26   34 19.5 
        20 GIESEKING, Christian (16,Franklin Academy, Palm Beach Gar)     983     5    24    19 26.5   37 17 
        20 DHANEKULA, Shyna Choud (97,Windsong Ranch Elementary, Prosp)   872     5    24    19   26 34.5 19.5 
        20 MURRAY, Nicholas (101,Franklin Academy, Palm Beach Gar)        871     5    24    19   25   32 19 
        20 BEJJINKI, Aarav (6,Wellinton Landings Middle Scho, )           991     5    24    18 26.5   33 19 
        20 BHANGALE, Likhit Vijay (48,Jim & Betty Hughes Elementary, M)   935     5  23.5    18 25.5   32 17 
        20 JOHNSON, Gerald Jack (9,Metcalf, Burnsville,MN)                988     5  23.5  17.5   26   35 19 
        20 CONDON, Bronwyn (100,PS150q, New York,NY)                      871     5    23  17.5   23   30 22.5 
        20 BURKS IV, Ivory Lee (75,University Prep Sci/Math Middl, )      899     5  21.5    17 23.5   32 20 
        20 HERNANDEZ, Angel (21,PS 279, Bronx,NY)                         973     5  21.5  16.5   23   30 15 
        20 VARADARAJAN, Ahilan S (205,Woodland Springs Elementary, Kel)   721     5    21  16.5   21   29 18.5 
        20 PANJWANI, Imad (87,Sparta Elementary, Sparta,NJ)               886     5    21    16   23 30.5 19.5 
        20 OLSON, Kamila S (168,Legacy Traditional School, Phoen)         794     5    16    12   16   29 15.5 
    
    
           Team Awards                                                  
    
Plc Code   Name (Players:Top 4 used)                                    Score Med   Solk  SBx2  Cum  
    
  1 MNMETC Metcalf, Burnsville,MN (7)                                      22  85.5   114   162 93.5 
  2 FLPBGF Franklin Academy, Palm Beach Ga (5)                           20.5    81   106 141.5 78.5 
  3 MIUPSM University Prep Sci/Math Middl, (14)                          20.5  74.5 103.5   135   81 
  4 NELNAM North American Martyrs, Lincoln (5)                             19    84 113.5   137   83 
  5 FLROCK Rockway MS, Miami,FL (5)                                        18    83   118   134   80 
  6 NYI318 I.S. 318, Brooklyn,NY (4)                                       18  78.5   109   125 73.5 
  7 TXMOLS Our Lady of Sorrows School, Mca (7)                           17.5  59.5    85  92.5   58 
  8 MID003 Cornerstone Nevada, Detroit,MI (5)                              17  71.5  99.5   107   66 
  9 NYP279 PS 279, Bronx,NY (7)                                          16.5  69.5  95.5  96.5   53 
 10 MIDMES Munger Elementary, Detroit,MI (8)                               15  80.5 112.5   101   68 
 11 TXE008 South Texas Preparatory Academy (4)                             15    68  94.5    84 53.5 
 12 TXM015 Sharyland North Junior High, Mi (5)                             14    69  95.5  78.5   52 
 13 TXE002 Trevino Elementary, Edinburg,TX (8)                             14    61  89.5    71   47 
 14 TXEFBM Francisco Barrientes Middle Sc, (4)                           13.5  64.5    92  71.5 51.5 
 15 TXDALC Alcuin School, Dallas,TX (4)                                    13    67    92    75 51.5 
    
data/wk8u1000.txt 19/04/28 17:40:22 CDT