Justus Williams Wins U.S. Junior Open
By Beatriz Marinello   
June 5, 2013
2013USJuniorOpenJustusWilli.jpg
Justus Williams, Dora Leticia ©
The 2013 U.S. Junior Open, which took place in Tarrytown, New York (May 31 – June 2nd) welcomed players from all across the USA. Players, school teams and clubs went head to head in this competition.

One of the most exciting games was in Round 5 of the U21 Section between two young promising players, Joshua Colas (see a piece on the chess drum on Josh's passion for blindfold) and Justus Williams. Justus told CLO this was his toughest game of the event. The Brooklyn Castle star went on to win the tournament and qualify for the 2014 US Junior Closed. 



"I'm happy that the US Junior Open had such a strong field and was organized so well."

JoshJustus.jpg
Colas vs. Williams, Photo by Dora Leticia ©


Justus is also looking forward to a summer filled with chess fun, including the Cadet Championship, the World Open and a session of the US Chess School.

Congratulations to all of the players!
joshcolasjunior.jpg
Josh Colas, Photo by Dora Leticia ©


Tied for 2nd Place were: Andrew Ng, Jarod Pamatmat, Deepak Aaron and Andrew Tang.
2013USJuniorOpenChenRd5.jpg
Andrew Ng, Photo by Dora Leticia ©

2013USJuniorOpenDeepakAaron.jpg
Deepak Aaron, Photo by Dora Leticia ©

2013USJuniorOpen4.jpg
Jarod Pamatmat, Photo by Dora Leticia ©


The youngest player in the U21 Section was 11-year old, Nicholas Checa, who decided to play up to get the experience of playing against older and higher rated players. He finished with a solid result of 3 1/2 points.
 
USJuniorOpenNicholasChecaPh.jpg
Nicholas Checa,Photo by Dora Leticia ©


Prizes were given to: Top Player U2000, Jared Goldfarb, Top Player U1800, Miguel Yanez, Top Player U1600 Brittany Denniston, Top Player U1400, James Zheng, Jarod Pamatmat won the Top Player Age 15, Wilaysha Evans was the Top Player Age 16, Andrew Ng was the Top Player Age 18 and the Top Girl was Jovanna D’Alonzo.

U21 Section Results

    •    First – Justus Williams  5.0
    •    Tied for Second: Deepak Aaron  4.5
    •    Tied for Second: Andrew Ng  4.5
    •    Tied for Second:Jarod Pamatmat  4.5
    •    Tied for Second: Andrew Tang  4.5
    •    U2000 – Jared Goldfarb  3.5
    •    U1800 – Miguel Yanez  3.0
    •    U1600 – Brittany Denniston  2.5
    •    U1400 – James Zheng  2.5
    •    Age 15: Jarod Pamatmat  4.5
    •    Age 16: Wilaysha Evans  2.5
    •    Age 17: None
    •    Age 18: Andrew Ng  4.5
    •    Top Girl: Jovanna D’Alonzo 2.0

In the U15 Section, Andrew Liu and Alexander Crump tied for 1st Place. Jason Shi and Jonathon Aiyathurai tied for 3rd Place.

U15 Section Results

    •    Tied for First – Andrew Liu 5.5
    •    Tied for First – Alexander Crump 5.5
    •    Tied for Third – Jason Shi 5.0
    •    Tied for Third – Jonathon Aiyathurai 5.0
    •    Tied for Fifth – Haik Der Manuelian 4.5Ag
    •    Tied for Fifth – Daniel Kostovetsky 4.5
    •    Tied for Fifth – Michael Yen 4.5
    •    Tied for Fifth – Colin Denniston 4.5
    •    Tied for Fifth – Warren Wang 4.5
    •    Tied for Fifth – Jerry Tianyi Wu 4.5
    •    Tied for Fifth – Jordan Pamatmat 4.5
    •    Tied for Fifth – Dexin Li 4.5
    •    Tied for Fifth – Daniel Yedidia 4.5
    •    Under 1800 – Jerry Tianyi Wu 4.5
    •    Under 1600 – Alexander Hemmat 4.0
    •    Under 1400 – Jameison Wade 4.0
    •    Under 1200 – Keshav Rao 3.0
    •    Under 1000 – Thaman Chillakuru 3.0
    •    Age 11 – Colin Denniston 4.5
    •    Age 12 – Alexander Crump 5.5
    •    Age 13 – Jonathon Aiyathurai 5.0
    •    Age 14 – Jordan Pamatmat 4.5
    •    Top Girl – Dexin Lee 4.5
Daniel Levkov and Jin Edwin tied for 1st Place and are Co-Champions in the U11 Section.

U11USJUNIOROPENCOCHAMPPhoto.jpg
Daniel Levkov, Photo Dora Leticia ©

U11 Section Results
    •    First Place Daniel Levkov 5.5
    •    Second Place and Top player age 10 Jin Edwin 5.5
    •    Third Place and Top player age 9 Justin Chen 5.0
    •    Fourth Place and Top player age 8 Rohan Suryawanshi 5.0
    •    Fifth Place Oskipper, Constantine 5.0
    •    Sixth and Top player U1600 Sarah Yen 5.0
    •    Seventh David Brodsky 4.5
    •    Top Girl Hilary Zen 4.5
    •    Top player U1400 Mateos Haile-Manas 4.0
    •    Top player U1200 Bryan Weisz 3.5
    •    Top player U1000 Arya Patel 3.5
    •    Top player U800 Wade Grayson 3.0
In the U8 Section, Maximillian Lu and Benjamin Medina tied for 1st Place and are Co-Champions in the U8 Section.

Under 8 Section Results

    •    First Place Lu, Maximillian 1514 5.0
    •    Second Place Medina, Benjamin 1404 5.0
    •    Third Place Shillingford, Hamilton 1396 5.0
    •    Fourth Place Lalwani, Jay 1382 5.0
    •    Fifth Place: Hu, Merric 5.0
    •    Sixth Place: Jung, Caden Li 5.0
    •    Seven Place: Shuman, Nathaniel 5.0
    •    U1400: Shillingford, Hamilton 5.0
    •    U1200: Leonardo Liu 4.5
    •    U1000: Forester-Yialamas, Lucas 4.0
    •    U800: Lee, Haeon 3.5
    •    U600: Sencion, Sebastian 3.0
    •    Age 5: Casenas, Luis-Joshua 4.0
    •    Age 6: Shuman, Nathaniel 5.0
    •    Age 7: Medina, Benjamin 5.0
    •    Top Girl: Phillips, Amanda 3.5

School Team Awards

 U8:
    •    1st Place went to NEST+M, 12.0
    •    2nd Place went to Speyer, 11.5
    •    3rd Place went to PS116, 11.5
    •    4th Place Hunter, 11.0
    •    5th Place, Dalton, 10.0
    •    6th Place, PS41, 8.5
    •    7th Place, Hutchi, 8.5
    •    8th Place, Avenues, 6.0
    •    9th Place, Hesche, 4.5
    •    10th Place, Levey, 4.0
    •    11th Place, OLMA, 0

U11:
    •    1st Place, PS124 , 12.5
    •    2nd Place, Speyer, 12.5
    •    3rd Place, PS41, 12.5
    •    4th Place, Scicor, 12.0
    •    5th Place, Dalton, 12.0
    •    6th Place, Green, 8.5
    •    7th Place, Kings, 6.5
    •    8th Place,  EdgeWo, 5.5
    •    9th Place, Bronxv, 5.5
    •    10th Place, Putnam, 4.5
    •    11th Place, Nation’s Changers, 3.5

U15:

    •    1st Place, Witherspoon, 11.5
    •    2nd Place, Nation’s Changers, 10.0
    •    3rd Place, Promise, 8.5
    •    4th Place, NYC Labs, 8.5
    •    5th Place, Wagner School, 8.0

USJuniorOpen2ndPlaceSchoolT.jpg
2nd Place School Team, U21, Photo by Dora Leticia ©

U21:
    •    1st Place, Wagner, 10.0
    •    2nd Place, Marshall, 6.0

Club Team Awards

USJuniorOpen1stPlaceClubTea.jpg
1st Place Club Team, Photo Courtesy Dora Leticia ©


U8:
    •    1st Place: NYChess, 11.0
    •    2nd Place, Whitby, 9.5
    •    3rd Plce, GTCC,  6.5

U11:

    •    1st Place, Dean, 13.5
    •    2nd Place, 64 Squares, 12.5
    •    3rd Place, Whitby, 8.0
    •    4th Place, GTCC, 7.0

U15:

    •    1st Place, 64 Squares Academy, 12.5
    •    2nd Place, ICA, 11.5
    •    3rd Place, GTCC, 10.5

U21:

    •    1st Place: Infinity, 10.5

DOWNLOADABLE PDF Results available online at ChessEducators.com-  Click Here.


Also look for a report on the US Senior later this week, which GM Alexander Ivanov won for the third time.